Pizza Porto & Kaş

Pizza Porto, Kaş 'ın ilk ve tek fastfood restaurant zincir mağazası olarak hizmet sunmaktadır. Tüm ürünlerimiz taze ve günlük hazırlanmaktadır. Kaş 'ta pizzanın tek ve gerçek adresi olan Pizza Porto hijyenik, güvenilir, leziz gıda anlayışıyla güleryüzlü personeli ile yıl boyunca tüm misafirlerine hizmet vermektedir.

Kaş

Coğrafya
Kaş, Antalya’dan Fethiye’ye kadar uzanan ve antik dönemde Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasının güneyinin uç noktasında yer alır. Kaş ‘a Antalya yolu üzerinden gelirken yukarıdan insanı büyüleyen bir manzara sizi karşılar. Çukurbağ yarımadası, Limanağzı koyu, tam karşıda Meis adası, inceburun ve Uluburun yarımadaları manzaranızı oluşturur.Kaş, Meis adası aracılığı ile Yunanistana komşudur.
Ulaşım
Kaş ‘a Dalaman ya da Antalya havaalanlarından özel transferler ya da paylaşımlı transfer hizmeti ile ulaşabilirsiniz. Antalya havaalanından mesafesi 200km, Dalaman havaalanına 160km mesafededir. Otobüs ile gelmek isteyenler Fethiye otogarı üzerinden veya Antalya otogarı üzerinden Batı Antalya Seyahat otobüsleriyle ulaşabilirler. Kamil koç, Pamukkale, ulusoy, metro gibi otobüs firmaları da Kaş’a direkt hizmet vermektedir. Bölgenin coğrafi yapısından dolayı yolların bazı bölümleri virajlıdır. Kırsal bölgelerden geçerken keçi veya hayvan sürüleri gece- gündüz önünüze çıkabilir. Motorsikletlere dikkat etmelisiniz, çünkü hızlı ve dikkatsiz genç sürücüler çok fazladır.
Sağlık
Kaş ilçesinde bir devlet hastanesi bulunmaktadır. Ayrıca Kaş ta Aile Sağlığı Merkezleri ve özel doktorlar da bulunmaktadır. Daha önemli ve acil durumlar için Kaş ‘ a bir saat mesafedeki Fethiye ilçesinde Devlet Hastanesi ve Özel Hastaneler hizmet vermektedir.
Tarih
Likya medeniyetinin en önemli kentlerinden biri olan kaş’ta arkeolojik çalışmalar neticesinde M.Ö. 6 bin yıllarında yerleşim olduğu ortaya çıkmıştır. Kaş ‘ın antik dönemdeki adının Habesos olduğu bilinmekle beraber, daha sonraları da Antiphellos olarak anılmıştır. Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasıyla beraber Yörükler bu bölgeye yerleşir ve 13. yy. ‘da bölge tamamen Türkleşir ve kent Andifli adını alır. Kaş ‘ın merkezinde Uzunçarşı’daki Likya yazıtlı Anıt mezar günümüze kadar gelen en görkemli lahittir. Bölgede ayakta kalabilen eserlerden biri de M.Ö. 1 yy ‘a endekslenen ve M.Ö. 2.yy. da onarım gören 4000 kişilik kapasitesi olan ve 26 basamaktan oluşan Kaş Antik Tiyatrosu’dur.
Alışveriş
Kaş ‘ta hediyelik eşyadan eski ve yeni gümüş takılara, yöresel ve bölgesel dokuma örneklerini sunan kilim ve halılardan antika eserlere, cam, seramik ve porselen işlerden bakır gibi el sanatları objelerine kadar farklı ürünlerin bulunduğu dükkanlarda değişik bütçelere uygun ürünler bulabilirsiniz. Kaş ‘ta Cuma günleri kurulan Pazar ise alışveriş yapmasanız bile görmeniz gereken yerlerden biri. Köylülerin kendi tarlalarından , bahçelerinden getirdiği taze sebze ve meyvenin dışında bölgeye özgü bal, pekmez, zeytinyağı ve bitkisel çayları da bulabileceğiniz bir yer.
Deniz ve Plajlar
Kaş çevresinde deniz oldukça berrak ve temizdir. Türkiye’nin en sıcak bölgelerinden olan Kaş ‘ta su sıcaklığı, bahar ve yaz aylarında genelde 20 derecenin üstünde seyreder. Ancak kaynak sularının denize karıştığı Küçük çakıl ve Büyük çakıl gibi birkaç bölgede deniz suyu sıcaklığı daha düşüktür. Kaş ‘ın en güzel mavi bayraklı plajlarından Limanağzı’na dolmuş kayıklarla 15 dakikada ulaşmak mümkün. Kaş Limanağzı plajına karadan arabayla ulaşım bulunmamaktadır. Kaş ‘ın batısında Kalkan’a giden yol üzerinde yeni marinayı ziyaret edebilirsiniz. Kaş Çukurbağ yarımadası tarafına düşen inceboğaz ve Kalkan yolu tarafına düşen akçagerme plajı denize girilebilecek diğer yerlerdir.
Turlar
Kaş, Kalkan ve Patara ‘daki seyahat acenteleri vasıtasyla tatilinizi renklendirebilirsiniz. Kas ve Kalkan’ da dalış, su sporları, yamaç paraşütü, seakayaking, nehir kanosu, Kekova tekne turu, Saklıkent kanyon turu , Meis turu gibi aktiviteler yapılmaktadır.